Ostatnio Zaktualizowany:

Jak zbudowano Amerykę?

Kategorie Pionierzy

Bardzo długa podróż w nieznane

Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” (https://www.taniaksiazka.pl/pionierzy-ludzie-ktorzy-zbudowali-ameryke-david-mccullough-p-1390557.html) to monografii ahistoryczna Davida McCullough, który przybliża czytelnikowi system, w jakim rozszerzono terytorium Stanów Zjednoczonych w latach 1787-1863. Właśnie zakończyła się wojna z Anglikami, a Amerykanie zyskali ogromne połacie ziemi, na zachód od rzeki Ohio. Szereg śmiałków, pakując cały swój dobytek, wyrusza w nieznane. Każdy z inną motywacją – niektórzy skuszeni są wizją nieznanej krainy, w której z pewnością będzie łatwiej o pożywienie i miejsce do godnego życia. Inni wyruszają z czystej ciekawości. Setki ludzi, nie tylko Amerykanów, bo wśród nich są również emigracji z Niemiec, Irlandii i Anglii, rozpoczynają wędrówkę ku lepszemu. Jeszcze nie wiedzą, co ich czeka.

Po pierwsze zewsząd atakuje ich rdzenna ludność, która chce ograbić ich z zaopatrzenia. Sytuacje konfliktowe, które koniec końców doprowadzą do kolejnej wojny, będą się nasilać, głównie ze względu na nadmierną ingerencję pionierów w przyrodę (karczowanie lasów, zmiana biegu koryt rzeki) oraz zbyt hałaśliwy sposób bycia. Oliwy do ognia doleje chęć chrystianizacji mieszkańców, by zrównać wierzenia i ujednolicić społeczeństwo. Historie te obserwujemy z perspektywy dwóch wymyślonych bohaterów; pastora, który szczerze wierzy w dobre intencje swego planu i dziewczyny, której marzy się życie w najpiękniejszym miejscu na ziemi.

To wcale nie jest takie łatwe

Pionierzy stawiali wszystkie osady od podstaw. Swoją wędrówkę rozpoczniemy w małym miasteczku, bez nazwy, by za chwilę przenieść się co Cincinnati czy Cleveland. Najważniejsze metropolie USA rosną i pięknieją na naszych oczach, By dodać autentyzmu przedstawianym historiom autor dołącza do książki bardzo pokaźny zbiór rycin, ilustracji, map i prywatnych zapisków z dzienników, co pozwala nam spojrzeć na proces w pełni, z każdej możliwej perspektywy.

Wartościowa i interesująca treść opowiada o ludziach, którzy do tej pory byli “bezimienni”. Tych, których nazwisk nie wspomina się w podręcznikach do historii. Faktycznie, było ich wielu i nie wszystkich, nawet teraz, jesteśmy w stanie wskazać ze stuprocentową pewnością. Dlatego autor bezpiecznie pozostaje przy hołdowaniu bohaterowi zbiorowemu, któremu zawdzięcza się rozwój społeczny i industrialny Stanów Zjednoczonych. Książka jest historią o wielkiej wytrwałości, pracy ponad siły i znoju, które przynoszą upragnione owoce. Publikacja posiada silny walor edukacyjny, polecana jest nie tylko miłośnikom tematu, ale też osobom, które chciałyby poznać losy prawdziwych bohaterów.

Okładka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com