Ostatnio Zaktualizowany:

Jak zbudować nowy, wielki kraj

Kategorie Pionierzy

Tytaniczna praca

David McCullough zabiera czytelników w podróż, by pokazać jaki trud i znój towarzyszył ludziom, którzy zbudowali państwo, będące obecnie jedną z większych potęg na świecie. Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę z księgarni internetowej TaniaKsiążka opowiada o latach 1787-1863, kiedy to po zakończonej wojnie Amerykanie wzbogacili się o nowe tereny na zachód od rzeki Ohio. Miejsca, zamieszkane do tej pory wyłącznie przez rdzenną ludność, miały być na nowo zasiedlone przez nowych osadników. Wyruszyli tam ludzie, którzy poszukiwali lepszego życia, nie tylko Amerykanie, ale też angielscy i irlandzcy emigranci. Przemierzali terytoria pieszo, budowali osady od podstaw, które po czasie zamieniały się w małe miasteczka, a te, w znane nam dzisiaj metropolie. Zaczynamy naszą podróż w bezimiennej osadzie, a następnie przesuwamy się na zachód, by być świadkami powstania Cincinnati i Cleveland.

Warto nadmienić, że pierwsi osadnicy wyruszyli na podbój nowych terenów wyłącznie ze szczytnymi ideami. Chcieli porozumieć się z Indianami, nie chcieli wywoływać walk terytorialnych i przede wszystkim twierdzili, że chrystianizacja pomoże w scaleniu ludności zamieszkującej dane obszary. Konflikty rozpoczęły się prawie od razu, nie tylko na tle religijnym, ale z powodu nadmiernego karczowania lasów, brudzenia wody i kradzenia zaopatrzenia.

Bogactwo i różnorodność

Publikacja posiada bardzo ciekawy dobór materiałów graficznych; od przedruku map, do zdjęć i ilustracji, które są zastosowane w toku narracji i dodatkowo podbijają autentyczność opowieści. Autor wykonał fantastyczną pracę docierając do wszelkich dokumentów, również fragmentów prywatnych dzienników, dzięki czemu historia o zakładaniu nowych osad jest jeszcze bardziej pełna i wiarygodna. Książka zawiera szereg dat, nazwisk, a nawet rodów, odwzorowuje liczebność miasteczek końca XIX wieku z niewiarygodną precyzją.

Różnorodność społeczna, przyzwyczajenia, zwyczaje i kulinaria zaczęły się ze sobą spotykać i mieszać. Książka nie skupia się wyłącznie na pozytywnych aspektach rozwoju terytorialnego. Przez większość czasu pionierom towarzyszy strach przed wyprawą w nieznane. Z każdej strony atakuje ich rdzenna ludność, a czasami nawet osadnicy, którzy zdążyli dotrzeć w jakieś miejsce przed innymi i nie chcą się wyprowadzać lub przyjmować nowych mieszkańców. Autor w bardzo sugestywny sposób pokazał blaski i cienie tamtych czasów, stosując bohatera zbiorowego, a narrację oddając naprzemiennie pastorowi lub młodej dziewczynie, która ma nadzieję dotrzeć do bajkowej krainy.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com