Ostatnio Zaktualizowany:

Historia osadników, którzy własnymi rękami zdobywali kolejne tereny – “Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę”

Kategorie Pionierzy

Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” to najnowsze dzieło znanego amerykańskiego historyka i pisarza Davida Mccullougha. Po książce “Bracia Wright” wydanej przez Wydawnictwo Czarne stał się on również znany polskim czytelnikom. Tym razem podjął się wielkiego wyzwania ukazania współczesnym ludziom realiów w jakich żyli pierwsi osadnicy, którzy skolonizowali ziemie zdobyte po 1783 roku, czyli w wyniku zawarcia pokoju wersalskiego.

Typowy podręcznik do historii czy pasjonująca opowieść

David Mccullough jak przystało na dwukrotnego zdobywcę Nagrody Pulitzera i tym razem olśniewa czytelników swoim stylem. Na kartach jego książek historia przedstawia się raczej jako pasjonująca opowieść, a nie nudny wykład akademicki. Początki kolonizacji to skomplikowany temat, który zahacza o kontrowersyjne kwestie takie jak starcia z Indianami, czy niewolnictwo, to jednak warto poznać wszystkie fakty i przekonać się, jak wyglądały początki państwowości Stanów Zjednoczonych. Książka “Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” oprócz dokładnego przedstawienia trudów i przeciwności, z którymi zmagali się pierwsi osadnicy, autor ukazuje szersze tło historyczne. Nie usprawiedliwia sposobu w jaki pionierzy przejmowali ziemię od zamieszkujących ją od wieków tubylców, ale prezentuje racje obu stron.

Historia Stanów Zjednoczonych wciąż jest zaledwie pobieżnie znana w naszym kraju. Dzięki książce “Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” polscy czytelnicy mogą zgłębić czasy od pokoju wersalskiego, który został zawarty w 1783 roku, kiedy to zaczął się podbój ziem leżących na północny zachód od rzeki Ohio, aż po rok 1863. Autor skupia się na osobach słynnych osadników, którzy poświęcili całe swoje życie swojej misji. Tę historię rozpoczyna postać wielebnego Cutlera, a kończy śmierć jego syna Ephraima Cutlera. To oczywiście nie jedyni bohaterowie tych czasów, David Mccullough opisuje całą galerię postaci tej epoki między innymi generała Putnama – przywódcę ekspedycji.

Najczarniejsze i najszlachetniejsze karty w historii kolonizatorów Nowego Świata

Książka “Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” David Mccullough to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się Stanami Zjednoczonymi i ich historią. Bez odwagi i determinacji pierwszych osadników nie powstałoby to potężne państwo ze swoimi ideałami oraz niepowtarzalnym charakterem. To świadectwo wytrwałości i pracy w niezwykle ciężkich warunkach, ale też zapis krwawych starć z Indianami, którymi okupione było zdobywanie kolejnych terenów.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com